Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane i modułowe – czym są i jak powstają [2022]

Czym są domy prefabrykowane i modułowe?

Zarówno domy prefabrykowane jak i modułowe to konstrukcje, które są produkowane w warunkach zamkniętych – na hali produkcyjnej.

W przypadku domów prefabrykowanych elementy budynku, takie jak ściany, dach, a czasem nawet i podłoga powstają w zakładzie produkcyjnym. Pełny prefabrykat może mieć nawet już zamontowaną stolarkę okienną, instalację elektryczną i wykończone ściany wewnętrzne jeszcze na etapie produkcji, w fabryce. Gotowe elementy przewożone są później na docelową działkę, gdzie następuję łączenie gotowych części domu. Posadowienie budynku najczęściej nie trwa dłużej niż 5 dni roboczych. Przykładem takiego budynku jest nasz 35-metrowy dom Wielka Wierzba.

Domy modułowe, identycznie tak jak prefabrykowane powstają na hali produkcyjnej. Budynki te jednak opuszczają fabrykę w postaci gotowych „pudełek” – modułów, przy czym jeden taki element to już trwale połączone ściany, dach oraz podłoga. Moduł sam w sobie może być gotowym budynkiem, który wystarczy posadowić na działce i w przeciągu jednego dnia montażu jest gotowy do użytku. Moduły jednak można też łączyć i budować bardziej zaawansowane konstrukcje, wielkopowierzchniowe domy czy budynki biurowe. Przykładem takiego budynku jest nasz dom modułowy Mała Sosna, który jest przewożony na docelową działkę w formie jednego, kompletnego modułu.

Z czego i jak powstają domy prefabrykowane i modułowe?

Domy prefabrykowane najczęściej powstają w konstrukcji szkieletowej drewnianej lub z keramzytu. Domy modułowe są za to bardzo często budowane w oparciu o ramę stalową, gdyż załadunek i rozładunek całych modułów wymaga jednolitej, sztywnej konstrukcji. Dom zbudowany w oparciu o szkielet drewniany jest wypełniany wełną mineralną, skalną lub drzewną. Taka konstrukcja jest o wiele bardziej ekologiczna i w przyszłości może być recyklingowana, w przeciwieństwie do konstrukcji stalowej.

Niezależnie na jaką konstrukcję się zdecydujemy, dom musi najpierw zostać zaprojektowany od A do Z. Prefabrykacja nie wybacza błędów i jeśli proces produkcji już się rozpocznie, to najczęściej już niewiele możemy zmienić. Wszystkie elementy domu muszą podczas montażu idealnie pasować do wcześniej zaprojektowanego fundamentu, dlatego wymiary, instalacje i wszystkie składowe konstrukcji domu nie mogą ulegać zmianie podczas produkcji. Po zdecydowaniu się na dany projekt, rozpoczyna się proces prefabrykacji, w trakcie którego należy zadbać o wcześniej wspominane fundamenty. Po przygotowaniu podłoża oraz wyprodukowaniu domu zostaje nam już tylko przewiezienie wszystkich składowych domu i dokonanie montażu na działce.

Czy cena domu prefabrykowanego jest wyższa niż przy budowie systemem tradycyjnym?

Katalogowo, najprawdopodobniej tak. W rzeczywistości, wcale nie. Podczas tradycyjnej, „mokrej” budowy domu spada na nas planowanie, nadzór oraz niemalże codzienne uczestnictwo w budowie domu, która często trwa nawet rok. Posiłkując się różnymi firmami wykonawczymi, niemalże zawsze dochodzą niezaplanowane zmiany projektowe, trudności w nadzorze wielu podmiotów i utrudnienia wynikające ze zmiennych warunków pogodowych. Przekłada się to później na cenę ostatecznej inwestycji, wydłużenie terminu realizacji, nie wspominając o ilości zmarnowanego czasu, nerwów i potencjalnych błędów wykonawczych.

Przy domie prefabrykowanym ostateczna cena znana jest z góry. Podczas budowy odchodzą nam też wszystkie te bolączki operacyjne. Jeśli dom ma trafić na produkcję, to musi być wcześniej kompletnie zaprojektowany. Później nie ma już możliwości zmian. Z tego też powodu większość firm budujących w tej technologii posiada już gotowe projekty, które zostały przetestowane w boju, a wykonawca ma pełną świadomość jak będzie przebiegała budowa. Inwestor dzięki temu nie musi na bieżąco nadzorować swojej działki, sprawdzać czy ekipa budowlana pojawiła się danego dnia w pracy, oraz dopłacać za rozwiązania które z różnych powodów jednak nie znalazły się w pierwotnej wycenie.

W ostaetcznym rozrachunku, cena domu prfeabrykowanego najczęściej nie różni się aż tak drastycznie od ceny domów stawianych systemem gospodarczym.

Kiedy skorzystać z gotowego projektu, a kiedy stworzyć własny?

Korzystając z gotowego projektu wykonawcy mamy gwarancję, że budynek został wcześniej już kilkukrotnie zbudowany, a projekt został dopracowany na bazie wcześniej wyciągniętych lekcji z budów. Najczęściej można już zobaczyć jak taki dom prezentuje się w rzeczywistości i czy jest to rozwiązanie dla nas. Jest to ogromne ułatwienie przy podjęciu decyzji jak powinien nasz dom wyglądać, oraz zapewnia spokój ducha gdyż dokładnie wiemy jakiego efektu finalnego możemy oczekiwać.
 
Projekt indywidualny zdecydowanie jest rozwiązaniem dla osób szukających oryginalnych rozwiązań, rzadko dostępnych na rynku. Mając własną koncepcję na dom, z pewnością znajdziemy również wykonawcę specjalizującego się technologii prefabrykowanej, który podejmie się wyzwania. Przygotowanie produkcji pod jednorazowy projekt z pewnością jednak zajmie nieco więcej czasu i będzie odpowiednio droższe.

Zalety domów prefabrykowanych

 • Przez prowadzenie produkcji w kontrolowanych, zamkniętych warunkach oraz wcześniejsze realizacje tego samego projektu, jakość domów prefabrykowanych jest zdecydowanie wyższa w porównaniu z domami budowanymi tradycyjnie,
 • Bardzo krótki termin realizacji – nawet 3 miesiące od podpisania umowy,
 • Możliwość wykończenia wielu elementów wnętrza domu jeszcze na etapie produkcji,
 • Brak potrzeby znajomości branży budowlanej – wykonawca zapewnia wszystkich specjalistów, a dom i tak buduje zgodnie ze swoją technologią produkcji,
 • Niezależność od warunków atmosferycznych,
 • Każdy etap produkcji poddawany jest surowej kontroli jakości,
 • Brak potrzeby zatrudniania inspektora nadzoru,
 • Brak ryzyka kradzieży materiałów z placu budowy,
 • Biorąc pod uwagę wszystko powyższe – oszczędność czasu i nerwów.

Wady domów prefabrykowanych

 • Zapewnienie odpowiednio dojazdu na działkę dla ciężkiej sprzętu (samochód ciężarowy z dźwigiem HDS),
 • Brak możliwości zmian projektowych po rozpoczęciu produkcji,
 • Większość finansowania musi zostać pokryte przed montażem domu na działce.

Poznaj ofertę naszych prefabrykowanych domów szkieletowych.

Chcesz uzyskać bardziej szczegółową ofertę? Opisz co Cię interesuje, a my wrócimy z rozwiązaniem dostosowanym do Twoich potrzeb.

Comments are closed.