Wełna drzewna Steico – właściwości, wady i zalety [2024]

Czym jest wełna drzewna?

W najprostszym rozumieniu są to włókna drzewne o powtarzalnej długości i szerokości, które pochodzą ze świeżego drewna iglastego. W przedstawianym materiale skupiamy się przede wszystkim na wełnie drzewnej wytwarzanej przez producenta Steico, który dostarcza ten produkt pod nazwą Steico Flex, oraz Steico Zell. Z poniższego artykułu dowiesz się czym ten materiał się charakteryzuje, jakie posiada właściwości, oraz jak wygląda sposób jego aplikacji. Zachęcamy również do obejrzenia naszego filmu, który również poświęciliśmy tematyce wełny drzewnej.

Czym różni się wełna drzewna od wełny mineralnej?

Wełna mineralna posiada współczynnik przewodzenia cieplnego Lambda [λ] na poziomie ok. 0,036 W/(m*K), lub nawet mniejszy, zależnie od klasy materiału. Współczynnik pojemności cieplnej wełny mineralnej waha się na poziomie ok. 800 – 1000 [J/(kg*K)].

Dla porównania wełna drzewna posiada współczynnik przewodzenia cieplnego Lambda [λ] na poziomie ok. 0,036 – 0,038 W/(m*K), a współczynnik pojemności cieplnej na poziomie ok. 2100 [J/(kg*K)].

  • Cóż te parametry oznaczają? W skrócie im niższa Lambda [λ] tym dany materiał lepiej zatrzymuje ciepło. Porównując ten parametr, wełna mineralna posiada ten współczynnik na lepszym poziomie, jednak nie są to znaczne różnice. Materiały te więc można uznać za porównywalne pod względem współczynnika przewodzenia cieplnego Lambda [λ].
  • Porównując za to współczynnik pojemności cieplnej (inaczej nazywany ciepłem właściwym [Cw]), wełna drzewna deklasuje wełnę mineralną. Parametr ten mówi nam jaką ilość energii cieplnej jest w stanie przyjąć materiał izolacyjny, oraz jak długo zajmie mu oddanie tej energii do wnętrza budynku. W praktyce wysoki parametr pojemności cieplnej oznacza, że budynek dłużej jest w stanie akumulować ciepło zimą (ściany są lepiej chronione przed przenikaniem mrozu z zewnątrz), oraz lepiej chronić budynek przed nagrzewaniem się latem (ściany są lepiej chronione przed przenikaniem ciepła z zewnątrz). Podsumowując, dom zaizolowany wełną drzewną będzie będzie dłużej utrzymywał ciepło zimą, oraz będzie wolniej się nagrzewał latem.
  • Dzięki dużej gęstości wełna drzewna jest także materiałem odpornym na wilgoć, a tym samym zdecydowanie wolniej osiada w przegrodzie ściany w porównaniu do wełny mineralnej. Do 20% zawilgocenia wełny drzewnej nie zmienia wartości współczynnika przewodzenia ciepła. W praktyce nawet zawilgocona wełna drzewna jest w stanie odparować wodę latem i powrócić do naturalnej struktury – w przeciwieństwie do wełny mineralnej, która przez osiadanie tworzy mostki cieplne w przegrodzie ściany. Z perspektywy izolacji, która ma posłużyć w naszym domu przez kolejne dekady, warto zwrócić uwagę na ten parametr.
  • Wełna drzewna wbrew pozorom jest także izolatorem dobrze zabezpieczającym przed rozprzestrzenianiem się ognia. Materiał ten jest wzbogacany naturalnym dodatkiem antypalnym – siarczanem amonu. Dzięki temu wełna podczas kontaktu z ogniem wytwarza zwęgloną warstwę, która zapobiega rozprzestrzenianiu się płomieni i szybkiemu wypalaniu. Na stronie producenta wełny drzewnej Steico można znaleźć warty uwagi film z porównaniem jak w kontakcie z ogniem wypada wełna drzewna w stosunku do innych materiałów izolacyjnych.
  • Wełna drzewna w matach (np. Steico Flex) jest dużo gęstsza niż standardowa wełna mineralna, przez co jest też lepszym izolatorem akustycznym od wełny mineralnej. Stosując wdmuchiwaną wełną drzewną Steico Zell, jesteśmy w stanie zagęścić materiał do poziomu praktycznie niedostępnego na rynku porównując do innych materiałów izolujących przegrody ścian szkieletowych. Standardowa gęstość wełny drzewnej Steico Zell metodą wdmuchiwania to 45 kg/m³ dla ścian prefabrykowanych. Regulując gęstość materiału podczas wdmuchiwania, możemy stworzyć przegrodę ściany spełniającą nawet wymagania stawiane pomieszczeniom takim jak studia nagraniowe, sale kinowe, czy pokoje zabaw.
  • W ostatnim kryterium wartym porównania jest cena. Wełna drzewna w tym porównaniu wypada już niestety o wiele gorzej. Porównując wełnę drzewną w matach (np. Steico Flex) do wełny mineralnej z rolki innych producentów, wełna drzewna będzie zdecydowanie droższa.

Jakie są sposoby aplikacji wełny drzewnej?

Najpopularniejsze formy aplikacji wełny drzewnej do przegrody budynku to wkładanie mat (Steico Flex) lub wdmuchiwanie włókien drzewnych (Steico Zell). Maty to nic innego jak gotowe, sprasowane formatki włókien drzewnych. Wełnę drzewną w formie mat można wykorzystać tak samo jak wełnę mineralną, każdą więc powierzchnię przegrody można zamiennie wypełnić wełną drzewną lub mineralną, bez żadnych przeszkód. Rozdrobnione włókna drzewne (Steico Zell) są za to luźnym materiałem sprzedawanym w workach, którego zagęszczenie odbywa się przez wdmuchanie pod dużym ciśnieniem materiału do przegrody ścian, stropu czy dachu. Jakość tych dwóch produktów w ramach jednego dystrybutora powinna być jednakowa, jednak różny sposób aplikacji będzie miał znaczący wpływ na finalny efekt ocieplenia naszego domu.

Do wdmuchiwania wełny drzewnej Steico Zell potrzebujemy silnego agregatu do zasypywania, który pod dużym ciśnieniem zagęści nam odpowiednio materiał w przegrodzie. Dla budynków prefabrykowanych przyjmuje się średnią gęstość materiału na poziomie ok. 45 kg/m3. Tak zagęszczona wełna drzewna w przegrodzie będzie spełniała odpowiednie warunki cieplne. W związku z dużym ciśnieniem już wcześniej musimy dobrać odpowiednio twarde i grube płyty uszczelniające przegrodę, aby wytrzymały duże ciśnienie podczas zadmuchu i nie popękały.

Co więc wybrać - wełnę wdmuchiwaną czy wkładaną?

Wełna wdmuchiwana staję się coraz bardziej popularnym sposobem wypełniania przegrody na rynku. A wszystko to za sprawą precyzji. Dokładność, dokładność i jeszcze raz dokładność. W dobie coraz bardziej restrykcyjnych warunków technicznych, wymaganych przy budowie nowych domów, rozwiązania precyzyjnie stają się kwestią kluczową w termoizolacji przegród ścian, stropów czy dachu. 

Wdmuchiwanie wełny drzewnej daje nam możliwość równomiernego wypełnienia przegrody ściany, dachu, czy stropu dopasowując się do wszystkich nierówności w przegrodzie. Dzięki temu przestrzeń wokół złącz ciesielskich, peszli czy innych trudno dostępnych elementów konstrukcyjnych w przegrodzie, jesteśmy w stanie bardzo szczelnie zapełnić włóknem drzewnym uzyskując niemalże 100% wypełnienia przegrody.

Podsumowując, jakość maty z wełny drzewnej (Steico Flex), oraz rozdrobnionego włókna drzewnego (Steico Zell) jest praktycznie jednakowa. Wdmuchiwanie wełny pozwoli nam za to zdecydowanie szczelniej wypełnić przegrodę. Minusem wdmuchiwania wełny jest za to konieczność posiadania drogiej aparatury do wtłoczenia materiału, posiadanie umiejętności w aplikacji materiału, oraz wiedzy z zakresu poprawnego konstruowania budynku pod ten rodzaj izolacji. Jeśli jednak jesteśmy w stanie sprostać tym wymaganiom, to wdmuchiwana wełna drzewna jest obecnie praktycznie najlepszym rodzajem izolacji budynków szkieletowych.

Zalety stosowania wełny drzewnej

  • Współczynnik Lambda [λ] = 0,038 W/ (m*K) – niskie koszty ogrzewania zimą
  • Pojemność cieplna C = 2100 J/(kg*K) – przyjemny chłód latem, stałe ciepło zimą
  • Równomierne, szczelne wypełnienie przegrody – przy zadmuchu wełną Steico Zell
  • Materiał otwarty dyfuzyjnie – trwała ochrona konstrukcji przed wilgocią
  • Odporność na osiadanie materiału w ścianach
  • Klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień – trudno zapalne B-s2,d0
  • Długotrwała jakość dzięki specjalnej strukturze włókien drzewnych
  • Ekologiczny produkt z sortowanych włókien sosny
  • Pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach
  • Bardzo dobra izolacja akustyczna

Wady stosowania wełny drzewnej

  • Wyższy koszt w porównaniu do wełny mineralnej
  • Ograniczona dostępność materiału na rynku
  • Przy wdmuchiwaniu – konieczność posiadania drogiej aparatury do wtłoczenia materiału, umiejętności w aplikacji włókna drzewnego, oraz wiedzy z zakresu poprawnego konstruowania budynku pod ten rodzaj izolacji
  •  

Zastosowanie wełny drzewnej w Modularen

  • Podczas produkcji naszych domów, dajemy inwestorom możliwość wyboru izolacji budynku – wełną mineralną lub za dopłatą zadmuchiwaną wełną drzewną Steico Zell. Pełną ofertę budowanych przez nas domów, wraz z wykazem wykorzystywanych materiałów można znaleźć na stronie w zakładce z projektami prefabrykowanych domów szkieletowych.

Skontaktuj się z nami

Chcesz uzyskać bardziej szczegółową ofertę? Opisz co Cię interesuje, a my wrócimy z rozwiązaniem dostosowanym do Twoich potrzeb.

E-MAIL

info@modularen.com

TELEFON

+ 48 515 092 771
+ 48 883 657 131

Adres

Modularen Sp. z o.o. ul. Puławska 228/1 02-670 Warszawa

Shopping Basket

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.